Dünyaca ünlü olan Güre Kaplıcaları, insanlara şifa ve huzur dağıtmaya devam ediyor. Ayrıca Güre Sahili ve Güre Plajı ise tatil severlerin tercihi oluyor.

Güre Sahili & Güre Plajı & Güre Kaplıcaları

Güre Sahili & Güre Plajı & Güre Kaplıcaları

Güre beldesi; Balıkesir Edremit sınırları içerisinde Akçay’a 4 km uzaklıkta yer alan bir tatil beldesidir. Şehir bölgesine ise sadece 12 km uzaklıkta olan bu şirin tatil beldesi Çanakkale yolu üzerinde, Kaz Dağlarına olan yakınlığı ve tertemiz havası ile son zamanlarda oldukça ün salmıştır.

Güre Kaplıcaları

Yüzyıllardır şifalı kaplıcaları nedeniyle ziyaret edilmiş bu tatil beldesi Antik Yunanistan’dan Osmanlı Dönemine kadar birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olup bol oksijenli ve çam ağaçlarıyla çevrilmiş haliyle tüm insanları da kendine çekmeyi başarmıştır.
Güre bölgesinin uzun geçmişinden dolayı etrafında gezilmeye ve görülmeye değer bölgesi vardır. Kaz Dağı Milli Parkı, Güre Kaplıcası, Mıhlı Çayı, Şahin Deresi, Tahta kuşlar Etnografya Müzesi ve Pınarbaşı Güre’nin en bilinen alanlarıdır. Ayrıca; Sarıkız Tepesi, Hasan Boğuldu ve Sütüven Şelalesi gibi etrafında çok bilindik yerler de bulunmaktadır.

Güre Sahili

Güre sahili yani Güre denizi yüzme sporu için çok elverişli bir denizdir. Ege denizi her ne kadar soğukluğu ile bilinse aynı zamanda termal kaplıcaların bulunduğu alanda yer aldığından dolayı çok soğuk bir deniz ile karşılaşmanız pek mümkün değil. Denizde asla birden derinleşmeye denk gelmez ve her yaştan tertemiz suyun tadını çıkarabilirsiniz. Ege Denizinde çok miktarda bulunabilen denizkestanesine ve yosunlara Güre Bölgesinde hiç rastlanmamıştır. Güre sahilinde bir taraftan denize girerken diğer tarafından Kaz Dağlarının yurt dışındaki turistlere dahi nam salmış temiz havasını içinize çekebilirsiniz.

Güre Plajı

Güre plajı, kum ve taştan oluşan karışık bir deniz yapısına sahiptir. Bu da sizlere denizin temiz ve dinginliğini bozmadan keyifli bir yüzme olanağı sağlamaktadır. Deniz girdiğinizde 2 m kadar taş bulunur sonrasında ise tamamen kumdur. Ayrıca Güre bölgesi termal açıdan da çok ünlü bir turizm beldesi olup 64 derecedeki kaplıca suları ile çeşitli hastalıklara şifa olmaktadır. Güre’ye vardığınızda sizleri Kaz Dağlarının mükemmelliği ve muhteşem manzarası karşılayacaktır. Eğer astım hastasıysanız alabileceğiniz temiz hava ile yeniden doğmuş gibi hissedebilirsiniz. Son olarak Güre Beldesinde yapılabilecek aktiviteler en azından akşam saatlerinde sınırlı olup Göre’ye ziyarete gelen tatilciler genellikle akşam yürüyüşlerinde Akçay Bölgesini ziyaret ederek hediyelik ve anı kalması adına alışverişlerini daha çok bu bölgeden yapmışlardır.

Paylaşmak İster Misiniz?

Fikirlerinizi Paylaşmak İster Misiniz?